"Przebywam w Indiach, ale widzę cię, słyszę i ochraniam nawet w najdalszych zakątkach świata. Jak to się dzieje? Jak to jest możliwe?
To nie oczy widzą. To nie uszy słyszą. To nie język czuje smak. Wszystko to czynią nie one, lecz Atmana, twoja Boska jaźń.
W istocie rzeczy jest dokładnie odwrotnie, niż myślisz: Sądzisz, że zmysły rozszerzają twój horyzont. Wnioskujesz to stąd, że ślepy albo głuchy jest ograniczony w swoim zachowaniu.
Moją odpowiedzią jest: Tak nie musi być. Całkiem przeciwnie. Pewni ślepi bądź głusi rozwijają zdolności, poprzez które mogą znacznie więcej postrzegać, niż tzw. zdrowi.
To, że nie wszystko wokół siebie postrzegasz lub wiesz, odzwierciedla nie twoje faktyczne ograniczenia, lecz unaocznia, że między twoją obecną świadomością a tym, co możesz osiągnąć, znajduje się jeszcze wiele tam, hamulców i ograniczeń.
Im bardziej zmniejszasz te blokady, tym bardziej wchodzisz w kontakt z prawdziwą jaźnią, z Atmanem (nieśmiertelną, wieczną duszą).
Aby mogło powstać ciało, Atman musi niejako przysłonić swoją moc. Są to narodziny ego. Ego jest w pewnym sensie barierą odgradzającą Atmana, aby ciało mogło w ogóle żyć.
Nie musisz tych blokad likwidować z dnia na dzień, lecz najpierw nabrać sił, abyś mógł osiągnąć Atmana i to wytrzymać.
Jak powiedziano, nie musisz tego wszystkiego od razu dokonać, ale rozmyślaj o tym, że owe bariery są zbyteczne możesz już dzisiaj.
Sai Baba"
Dodam tylko że Sai Baba rysując na piasku punkt a wokół niego dwa większe okręgi, mówił o trzech światach w których istniejesz. Świat materialny (nieprawda w nieprawdzie) jest jak atom w świecie mentalnym (nieprawda w prawdzie) a on z kolei jest jak atom w świecie przyczynowym (prawda w prawdzie) a ten z kolei spoczywa w nieskończonym istnieniu (Czwarty stan Turi). Czyli taki trójstopniowy podział. Jak tylko zrzucimy bariery wszystko będzie jasne.
